Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Merlot to jedna z najbardziej znanych odmian czerwonych winorośli, jest uprawiana na całym świecie. Daje wina mniej taniczne, mniej kwasowe, a bardziej owocowe.

 

Wino ze szczepu Merlot

Merlot to jeden z najpopularniejszych światowych szczepów. Rzadko doceniany, traktowany po macoszemu, jednak w rzeczywistości stanowi podstawę najlepszych oraz najdroższych win na rynku. To wino jest niezwykle uniwersalne, które zachwyca niezmiennie zarówno amatorów jak i prawdziwych koneserów. Wino ze szczepu Merlot, pochodzi z Bordeaux we Francji. W Bordeaux ponad 2/3 nasadzeń ze 115 tys. ha są obsadzone właśnie tą odmianą. Przede wszystkim, Prawy Brzeg Bordeaux w apelacjach Pomerol i Saint-Émilion. Jest to krzyżówka odmian, cabernet franc oraz magdeleine noire des charentes. Jest to dość wszechstronne winogrono, ale ze względu na częściowo masową produkcję (podobnie jak Pinot Grigio), nie zawsze doceniane wśród konsumentów. Merlot odpowiada za jedne z najdroższych win na świecie takich jak Petrus.

Wina Merlot

 

Pierwsze informacje na temat tej odmiany winorośli pojawiły się w XVIII wieku. Szczep Merlot od zawsze najlepiej czuł się w chłodniejszym klimacie, ale jednocześnie ta winorośl, potrafiła też świetnie adaptować się w innych środowiskach. To sprawiło, że Merlot jest jednym z łatwiejszych w uprawie szczepów. Jego właściwości adaptacyjne zarówno w kwestii gleby jak i warunków pogodowych sprawiły, że rozprzestrzenił się po wielu zakątkach świata. Główne dalsze nasadzenia we Francji miały miejsce od lat pięćdziesiątych do lat osiemdziesiątych XX wieku. W Kalifornii odmiana była praktycznie nieznana przed 1970, ale w 2002 była uprawiana już na obszarze 21 121 ha. W Australii w 2003 roku zarejestrowano 10 350 ha winnic obsadzonych Merlotem. W 1990 roku Merlot był siódmym najpopularniejszym szczepem winorośli na świecie, a od 2018 roku wskoczył na drugie miejsce (~270 tys. ha upraw), zaraz za słynnym winem - Cabernet Sauvignon.

Elegancki kolor wina, wyczuwalna owocowość oraz średnia zawartość alkoholu w trunku sprawiają, że Merlot jest ceniony wśród miłośników wina. Nazwa szczepu to zdrobnienie od dawnego, francuskiego słowa merle, co znaczy tyle samo co Kos. Wiele upraw szczepu Merlot znajdują się także w północno-wschodnich Włoszech, głównie w regionach Friuli i Veneto. W pierwszym regionie, wytwarza się wina ekstraktywne, nieco surowe i bardzo eleganckie. Winiarze Veneto zaś, wykorzystują go do popularnych, codziennych, soczystych i przyjaznych win codziennych. Wiele nasdzadzień szczepu Merlot, znajduje się Ameryce Północnej jak i Południowej. Winnice w Chile zajmują drugie miejsce spośród odmian czerwonych. W Kalifornii jego zapach, jest wykorzystywany zarówno w winach jedno-odmianowych oraz w składach mieszanek w stylu bordoskim, a najciekawsze i najbardziej klasyczne wina rodzą się w winiarniach Waszyngtonu i Oregonu. Oczywiście także antypody, zwłaszcza Nowa Zelandia, także znalazła sporo miejsca w swoich winnicach. Szczep Merlot uprawiany jest w cieplejszym klimacie lub zbierany po uzyskaniu pełnej dojrzałości gron, odznacza się czystym aromatem owoców, tj. jeżyna, jagoda, śliwka czy wiśnia. Zwracając uwagę na uprawę tego szczepu, ma swoje wady, jak i zalety. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest on uprawiany w granicach klimatu chłodnego i ciepłego, więc świetne odnajduje się w klimacie umiarkowanym. Szczep Merlot, dobrze czuje się na glebach wilgotnych i gliniastych, lecz nie tylko. Z uwagi na cieńszą skórkę, winogrona dojrzewają szybciej aniżeli Cabernet Sauvignon, co skutkuje tym, że są mniej odporne na pleśnie jak i choroby grzybowe. Szybciej wypuszcza pędy, co czyni go słabszym na późno wiosenne przymrozki i przy niekorzystnych warunkach pogodowych, podczas kwitnienia może cierpieć z powodu nierównomiernego zawiązania owoców. Wina młode powstałe na bazie tego szczepu pachną aromatami borówek, wiśni i powideł śliwkowych. Wraz z dojrzewaniem wydobywają się z nich zapachy karmelu i suszony ziół. Jeśli wino leżakowało w beczce, wówczas wyczuwalne stają się aromaty kawy czy goździków. Posmak szczepu Merlot zależny jest od regionu, w którym jest uprawiany. Warto zaznaczyć, że w regionach z chłodniejszym klimatem Merlot charakteryzuje się wysoką kwasowością oraz aromatem wiśni, jagody i czarnej truskawki. Za to na terenach, gdzie występuje cieplejszy klimat, wino Merlot zyskuje dominujący smak śliwki i czekolady, zaś poziom kwasowości jest dosyć niski. Reasumując informacje dotyczące posmaku, wina Merlot mogą być rześkie i świeże o delikatnie kwasowej, owocowej nucie lub dojrzałe i słodkie z symboliczną cząstką kwasowości.

Merlot Wino

Merlot najlepiej podawać w temperaturach od 16 do 18°C. Taki trunek, bez wątpienia zasługuje na odpowiednie naczynie, dlatego najlepiej jest serwować go, w kieliszkach typu Bordeaux/Cabernet Sauvignon, czyli obłych i zwężających się ku górze. Aby w pełni wydobyć jego smak i aromat, należy 30 min przed podaniem, wino należy zdekantować, czyli napowietrzyć przelewając do karafki. Każde wino ze szczepu Merlot, posiada wspólną cechę - łagodność, która odznacza się na tle innych gatunków. Należy oddać, że Merlot jest niesamowicie uniwersalny, co sprawia, że nadaje się do wielu różnych potraw. Merlot świetnie czuje się solo bądź w duecie z jedzeniem. Wina z tego szczepu znakomicie współgrają zarówno z wołowiną i jagnięciną, jak również z daniami z kurczaka. Lżejsze wersje, niebeczkowane, pasują do tuńczyka grillowanego bądź z patelni, gołąbków i innych dań z kapusty lub jarmużu, grillowanych warzyw (cukinii, papryki, bakłażana), kuchni tex-mex, dań z pomidorami, jak arrabbiata, czy klasyczna pizza z szynką bądź salami. Słodkie i półsłodkie czerwone wino Merlot może grać rolę świeżego wina deserowego podawanego do lodów, ciast czy tortów.

Niezobowiązujące spotkanie z przyjaciółmi, romantyczna kolacja we dwoje lub wielka uroczystość, wymagająca odpowiedniego trunku. Każda okazja jest dobra, żeby napić się wina! Tak naprawdę to Merlot, powinno znaleźć się w domowej piwniczce każdego kto gustuje w piciu wina. Ze względu na łagodny smak oraz niską kwasowość, alkohol ten docenią również amatorzy. To doskonały pomysł na prezent, np. na wesele bądź rocznicę ślubu. Jeżeli zastanawiasz się czy to wino sprawdzi się na ważną uroczystość, to zdecydowanie odpowiadamy tak. Wino Merlot wytrawne doskonale zda egzamin podczas kolacji we dwoje, ale również podczas rodzinnego obiadu. Jednak jeśli ktoś gustuje w nieco lżejszych smakach, lepszym winem będzie Merlot półwytrawny. Odpowiednio schłodzony, będzie idealnym rozwiązaniem na letnie wieczory. Jeżeli jednak ktoś poszukuje odpowiedniego i uniwersalnego prezentu, zalecamy wybór wina włoskiego, Merlot Veneto. Szczepy z tego regionu charakteryzują się długim, a zarazem przyjemnym, owocowym smakiem. Wino Merlot półsłodkie i słodkie, będzie stanowiło idealne uzupełnienie do deserów: lodów, ciasta czy tortów. Wszystko dzięki jego lekkiemu, subtelnemu smakowi, który nie pozostawia po sobie efektu przesłodzenia.

Ciekawostką jest to, że najdroższy Merlot na świecie wyprodukowany w 2004 roku, kosztuje ponad 10 000 złotych. Wino Chateau Petrus, wyprodukowane we Francji, które zostało uznane za jedno z najlepszych win na Ziemi. To wino, może być przechowywane nawet 25 lat! Jednak dla osób, które cenią sobie dobre wina, ale nie chcą płacić wielu tysięcy, Merlot dostępny jest w bardzo przystępnych cenach w dobrej jakości. Merlot jest najpowszechniejszym szczepem, uprawianym na świecie, dzięki czemu ceny nie są wygórowane. Butelkę dobrej jakości Merlota, można kupić już za około 30 złotych, ale na rynku znajdują się również wina z wyższej półki, których ceny sięgają nawet 200 złotych. Biorąc pod uwagę, że wina ze szczepu Merlot są uznawane za wyborowe, cena jest dosyć umiarkowana.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl